Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Mini kamper z Fiata Doblo
Autor Wiadomość
sotrab 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Fiat Doblo '04
Dołączył: 10 Cze 2015
Skąd: Lublin
Wysłany: 2015-06-12, 21:30   Mini kamper z Fiata Doblo

Tak się złożyło, że swego czasu połknąłem bakcyla na kamperowanie i powoli buduję micro dom na kołach. Ze względów finansowych wybór padł na kombivana Doblo. Motocykl, auto na codzień i kamper od święta to za dużo na budżet kolesia po studiach, a i trzymać tego nie mam gdzie. Fiat Doblo jest kompromisem na najbliższe lata pomiędzy autem na codzień i autem do spania/podróżowania.
Tyle słowem wstępu. Konkrety na temat planów budowy:
Zakładam, że wiele rzeczy, które wymyśliłem będzie trzeba przerobić dlatego na pierwszy rzut nie będę robił "na fest", ale tak, by spełniło swoją funkcję. W miarę testowania będę zmieniał i ulepszał. Niestety praca pochłania dużo czasu, dostęp do jako takiego warsztatu mam bardzo krótki więc ten temat może stać się wielokrotnie odsmażanym kotletem ;)

Założenia:
- minikamper dla dwóch osób
- powinien dać się jak najszybciej transformować do spania, jedzenia, może też prysznicu (prysznica?) ?
- w miarę możliwości dobrze, żeby wyposażenie mogło jeździć w aucie podczas normalnego użytkowania.

Co zostało zrobione do tej pory:
- dodatkowe oświetlenie wewnętrzne LED - latarki warsztatowe na magnes (ale mają słaby magnes, nie wszędzie się utrzymają, byćmoże zmienię mocowanie)
- parę akcesoriów elektronicznych typu ładowarki laptop, usb, termometr dwustrefowy.
- kończę robić stelaż pod materac - sklejka ze starych mebli,
- stół składany kampingowy + 2 krzesła składane

Dalsze plany (nie piszę szczegółów bo o te będę Was pytał):
- moskitiera wewnętrzna na okno uchylne w bagażniku,
- materac składany,
- namiot zewnętrzny,
- jakaś lodówka ("kodówka"), na początek pewnie ze styroduru bez aktywnego chłodzenia
- akumulator pokładowy z układem ładowania z alternatora i z zewnątrz przez ładowarkę impulsową.
- byćmoże wygłuszenie kabiny
- chciałbym jeszcze panel słoneczny z boxem (znów ukłon w stronę Kodera) do tego, ale to chyba będzie przerost formy nad treścią
- marzy mi się też prysznic wysuwany z boku zasilany ze zbiornika z wężownicą włączoną w układ chłodzenia tak, aby silnik ogrzewał wodę do mycia, może się uda,
- no i najprostszy kibelek (tylko awaryjnie) w postaci deski klozetowej na składanych nogach + worki na śmieci (naturalnie jednorazowe)
- organizer na szybę w bagażniku,
- rolety/zasłonki na okna,

Pytania (tych będzie pewnie sporo i będą się pojawiać sukcesywnie w wątku):
1. jaki materac wziąć? mam na myśli grubość i twardość, im cieńszy tym lepiej, bo mniej miejsca zajmie, ale istnieje ryzyko, że sen będzie nieprzyjemny) jesli chodzi o materace to skala twardości jest (o ile dobrze pamiętam) od H1 do H5, a w przypadku pianek tapicerskich np. T25 T30 T35 itp. jakie rozwiązania polecacie?
2. gdzie kupić układ do sterowaniem ładowania akumulatorów rozruchowego i pokładowego? jeśli nie można kupić to jak powinien działać? spróbowałbym zrobić.
3. Czy warto robić wygłuszenie i izolację kabiny? w sumie w doblaczu jest mase gołych blach wewnątrz... przewodzą ciepło(zimno) i może się na nich łatwo skraplać woda (zwłaszcza rano).
Jeśli warto, to jakich materiałów użyć?

Postaram się jutro wrzucić zdjęcia i może jakąś graficzną wizję minikamperka.
Za wszelkie pomocne słowo bardzo dziękuję.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
CORONAVIRUS 
Kombatant
fan SAN ESCOBAR


Twój sprzęt: IVECO DAILY III
Nazwa załogi: BRAK
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Sie 2011
Piwa: 566/755
Skąd: z Rumi przez jedno i
Wysłany: 2015-06-12, 21:39   

...nie idź na łatwiznę ,,, obetnij tyłek i zrób jak trzeba :bigok

roma_243.jpg
Plik ściągnięto 11105 raz(y) 127,07 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kisielak 
zaawansowany

Twój sprzęt: bezdomny :(
Dołączył: 27 Lis 2010
Piwa: 12/14
Skąd: Piaseczno k Warszawy
Wysłany: 2015-06-12, 22:02   

tez kiedyś miałem taką koncepcję tylko + namiot dachowy.
oto przykład:
https://www.youtube.com/watch?v=TSs3R2Mqvcc

i

https://www.youtube.com/watch?v=p-m3a_FEAzM

:spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
sotrab 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Fiat Doblo '04
Dołączył: 10 Cze 2015
Skąd: Lublin
Wysłany: 2015-06-12, 22:04   

Rozwiązanie poza moim zasięgiem. A na zdjęciu jest (chyba) scudo. Doblo ma znacznie krótszy rozstaw osi.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
CORONAVIRUS 
Kombatant
fan SAN ESCOBAR


Twój sprzęt: IVECO DAILY III
Nazwa załogi: BRAK
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Sie 2011
Piwa: 566/755
Skąd: z Rumi przez jedno i
Wysłany: 2015-06-12, 22:17   

sotrab napisał/a:
Rozwiązanie poza moim zasięgiem. A na zdjęciu jest (chyba) scudo. Doblo ma znacznie krótszy rozstaw osi.


to jest C-15 cytryna
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Johny_Walker 
Kombatant


Twój sprzęt: Był Nowiutki Hymer Tramp prosto z fabryki
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Wrz 2012
Piwa: 45/20
Skąd: zielonogórskie
Wysłany: 2015-06-12, 23:20   

Prysznic to chyba tylko zewnętrzny. Reszta funkcji da się zrobić bez problemu. Wymyśl coś np. wyprowadzenie wody na zewnątrz i jakiś parawan z ceraty. Jeśli się da na Berlingo to tym bardziej na Doblo.
Kibel na początek proponuję kompaktowy.
Elektroblok niepotrzebny jeśli rozdzielisz instalacje i zamontujesz solar.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
silny 
Kombatant
czlonek KBP

Twój sprzęt: był Jumper slideout , Hymerb524 , jest PILOTE
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 07 Wrz 2011
Piwa: 51/50
Skąd: PSL z nad Warty
Wysłany: 2015-06-13, 06:26   

Olej elektrownie , 2 prostowniki z lidla po kilka dyszek i masz ładowanie akumulatorów.
Mam doblo na firmie i podpowiem ci że aż prosi sie zrobić jakiś namiot natylne drzwi bo otwierają sie szeroko, miałbyś przestrzeń w pozycji wyprostowanej :spoko
_________________
----------------------------------------------------------

gazuuuu , muszę się pośpieszyć żeby mieć więcej czasu na dalszy pośpiech........

--------------------------------------------------------
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
sotrab 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Fiat Doblo '04
Dołączył: 10 Cze 2015
Skąd: Lublin
Wysłany: 2015-06-13, 06:48   

Johny_Walker napisał/a:
Prysznic to chyba tylko zewnętrzny. Reszta funkcji da się zrobić bez problemu. Wymyśl coś np. wyprowadzenie wody na zewnątrz i jakiś parawan z ceraty. Jeśli się da na Berlingo to tym bardziej na Doblo.
Kibel na początek proponuję kompaktowy.
Elektroblok niepotrzebny jeśli rozdzielisz instalacje i zamontujesz solar.


Naturalnie zewnętrzny. Co do patentu to mam relingi dachowe, do nich poprzecznie planuję zamontować profil nierdzewny np. 15x15, a w jego środek wsuwany stelaż z profilu 10x10 w kształcie niedomkniętej małej litery d (patrząc z góry), zabezpieczony zawleczką oraz dociskiem śrubowym. Na brzuch literki d nawleczony byłby parawan (4 stronny) z materiału któremu nie będą straszne deszcz, wiatr, słońce. Byłby podpinany do stelaża na czas podróży.

Solar to raczej daleka przyszłość,dlatego myślę o sterowaniu ładowaniem, ale dzięki za info, będę o tym pamiętał.

Cytat:

Olej elektrownie , 2 prostowniki z lidla po kilka dyszek i masz ładowanie akumulatorów.
Mam doblo na firmie i podpowiem ci że aż prosi sie zrobić jakiś namiot natylne drzwi bo otwierają sie szeroko, miałbyś przestrzeń w pozycji wyprostowanej


Ja mam wersję z klapą, ale otwiera się do poziomu, więc mogę się wyprostować. Niemniej jednak myślę o jakiejś nóżce teleskopowej do jej podpierania (czasem klapa ma humory i troche opada). A namiot planuję zrobić właśnie od tyłu, ale jeszcze nie wiem jak to zrobić, aby szybko się składał i rozkładał, skupiam się na wnętrzu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Harry 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Renault Trafic Long własna zabudowa
Dołączył: 18 Cze 2014
Piwa: 9/5
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-06-17, 15:17   

Namiot ocean-cross.pl mam super spraw. jest to namiot boczny.
Dzięki zastosowaniu bocznego namiotu można zrobić prysznic na tylnej klapie :)

Mój caddy maxi jest już skończony, brakuje mu tylko właśnie tego prysznica, prawdopodobnie bedę go robił w przysżłym miesiącu.

tu link do mojego projektu, parę fotek, kilka info co jak itp.
http://www.camperteam.pl/...pic.php?t=21614
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
sotrab 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Fiat Doblo '04
Dołączył: 10 Cze 2015
Skąd: Lublin
Wysłany: 2015-06-17, 15:51   

Czytałem Twój temat parę dni temu :-) Namiot z boku wygląda całkiem zgrabnie, ale chyba jednak zrobię coś z tyłu. Mam obawy czy prysznic na klapie to dobre rozwiązanie, myślę że łatwo będzie sobie nachlapać do środka. Jak zrobisz to się pochwal i wydaj opinię.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Harry 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Renault Trafic Long własna zabudowa
Dołączył: 18 Cze 2014
Piwa: 9/5
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-06-17, 18:12   

Nic sie nie nachlapie bo bedzie kotara spuszczania z klapy do samego dołu :)
Myślałem tez o namiocie na tylnej klapie lecz po przemyśleniach doszedłem do wniosku. Mając namiot na tylnej klapie jestesmy zmuszeni do ciągłego odpiania śledzi lub linek jeśli tylko chcemy wyjść gdzie dalej by zamknąć samochod :( . To jest najwieksza wada tego fajnego rozwiązania. Tracimy czas na chowanie zamykanie itp. Boczny namiot daje nam ten przywilej ze zamykamy samochod i idziemy na wycieczkę :)

Ja m jeszcze taki patent ze prawe boczne dzwi przesuwne , ma ja mały przelacznicEk i sa wylanaczane z centralnego by przypadkiem nie zalać soboe samochodu ;) ja jestesmy na miejscu :) . Tym sposobem otwieram sobie w nocy tylko drzwi gdzie jest namiot a reszta jes zamknięta. Oczywiscie od środka otworze każde niezależnie.
_________________

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
westa76 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Vw T2 Westfalia, Fiat Ducato w budowie
Nazwa załogi: Miziaki
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Cze 2011
Piwa: 5/14
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2015-06-17, 18:21   

zawsze możesz sobie zrobić drzwi - przegrodę z np. zasłonki prysznicowej mocowanej na typowe zatrzaski-napy ja tak miałem w ogórku, na tylnej klapie kabina była przypinana i mocowana śledziami do podłoża żeby po plecach nie latała, później kupiłem rozstawianą kabinę z decathlona.
Pozdrawiam
Mariusz
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mavv 
weteran


Twój sprzęt: Mercedes Sprinter
Nazwa załogi: MadMobile II
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Lut 2014
Piwa: 68/48
Skąd: Ballina, Irlandia
Wysłany: 2015-06-17, 19:50   

Ciekawy pomysł :)

Akurat wczoraj mi wpadło takie oto ogłoszenie :) Może coś podpatrzysz :)

Doblo 2010
_________________
Kamperek 1
Kamperek 2
Moje minipodróże po Irlandii
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Harry 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Renault Trafic Long własna zabudowa
Dołączył: 18 Cze 2014
Piwa: 9/5
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-06-17, 20:01   

No tam ma zamiar zrobić, że będzie opuszczana kotara z 4 stron wiec do samochodu się lać nie będzie. Przyczepiona sledziami do ziemi + cześć od strony samochodu będzie przyczepiona do zderzaka rzepem.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
RoWeRs 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: T6 california
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 15 Kwi 2015
Piwa: 12/4
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-06-25, 22:59   

Jeśli transformacja ma być szybka to zajrzyj do mojego wątku.
Wrzucam skrzynię i lecę. To zajmuje kilka sekund. Jeśli jadę dalej to wyciągam fotele 2 rzędu. Klapa skrzyni może posłużyć za stolik. Ale zdecydowanie lepiej mieć przenośny stolik, by nie ograniczać się do siedzenia za samochodem.
Odp. P1 Materac. Ja mam wycinany z niebieskiej pianki 8 cm, jest dość twardy – pasuje mi. Rozmiar 60x120 to rozmiar łóżka dziecięcego. Pokrowce i prześcieradło masz gotowe ;) Ja mam piankę 65x120 3 szt.
Odp. P3 Warunki w samochodzie osobowym są bardzo kiepskie: zimno jak w namiocie, skrapla się niemiłosiernie, woda leje się po szybach. Słońce w dzień potrafi nieźle nagrzać – zatem lodówka będzie pracować bardzo trudnych warunkach..
Jeśli nie chcesz zmarznąć na majówce to ogrzewanie pewnie się przyda. Szyby możesz zasłonić alufoxem, niektórzy sprzedawcy sprzedają na metry.
Panel z boxem to bardzo fajny pomysł. Zdaje się, że Koder pisał jeszcze o dodatkowej zalecie, że słońce nie świeci bezpośrednio w dach ;)
Przejrzałem forum i nie znalazłem by ktoś eksperymentował z folią „dodatkowa szyba”. Tanie rozwiązanie może być całkiem skuteczne. (info na dodatkowaszyba .pl)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***