Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Lodówka na 230V, a przetwornica i solar?
Autor Wiadomość
Turok 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Obecnie brak
Dołączył: 03 Wrz 2017
Piwa: 22/20
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-08-06, 22:21   Lodówka na 230V, a przetwornica i solar?

Podobno nie ma głupich pytań, więc....
Sporo się naczytałem o zaletach lodówek kompresorowych, a że stara umiera...
Ceny są mocno zaporowe, więc pomyślałem, że może zwykła lodówka na 230V + przetwornica dadzą radę...

To co już (prawie) wiem:
- potrzebuję przetwornicy sinusoidalnej o mocy ok 1500W.
- mała lodówka bierze około 200W/24H, więc teoretycznie akumulator 80Ah powinien zasilić taką lodówkę przez 4 dni?

To czego nie wiem:)
- czy panel solarny o mocy 50W da radę doładowywać taki akumulator?
- czy (każdą) przetwornicę mogę podłączyć pod regulator solara?
- czy w trakcie jazdy można używać takiej zwykłej sklepowej lodówki, czy szlag ją trafi?

Z góry za wszelkie podpowiedzi:)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wirefree 
stary wyga

Twój sprzęt: EuraMobil
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Lis 2016
Otrzymał 11 piw(a)
Skąd: internet
Wysłany: 2018-08-06, 22:27   

Zapomnij, duzo taniej wyjdzie cie naprawa starej lodowki. Ja uzywałem i nigdy nie narzekalem nawet w upaly absorpcyjny elektrolux dawal rade. O sprzeta w kamperze trzeba dbać to beda sprawne latami. Naczytałeś się jakichś bzdur i masz nadzieje za 5zł mieć extra chlodzenie a tak sie nie da.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pasza 
weteran

Twój sprzęt: ADRIA - Adriatik 360
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2017
Piwa: 21/2
Skąd: Trieste
Wysłany: 2018-08-06, 22:39   Re: Lodówka na 230V, a przetwornica i solar?

Turok napisał/a:
- czy panel solarny o mocy 50W da radę doładowywać taki akumulator?


myślę że sama przetwornica 1500W która nie kosztuje majątku zje więcej energii nie zasilając niczego jak taki panel 50W da ci energii stojąc w cieniu w upale.

Pomyśl o tym i pomyśl ile musiałbyś mieć realnie paneli aby zasilić i lodówkę i to co zasilasz stojąc w upale z 4dni w cieniu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Suliki 
stary wyga


Twój sprzęt: Globe Traveller Explorer
Nazwa załogi: Suliktravel
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Lip 2016
Otrzymał 12 piw(a)
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2018-08-06, 22:45   

wszystko zależy jak kamperujesz... Ja właśnie wymieniłem kompresorową na absorpcyjną. Jak jedziesz od słupka 230V do słupka - kompresyjna się sprawdza ( o ile nie denerwuje cię dźwięk agregatu i wentylatorka ). Jak parkujesz na dziko to 2-4 dni z 150W solarem i bateryjką 100Ah przy dobrym nasłonecznieniu da radę, jak dłużej lub pogoda się psuje to kiepsko z prądem ( dla 100l Waeco ). Solar 50W to raczej dużo nie naładuje.
_________________
P&E
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
stan1april 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Mercedes Sprinter 313 CDI
Dołączył: 23 Wrz 2012
Piwa: 5/2
Skąd: Wexford Ireland
Wysłany: 2018-08-06, 23:01   

Zamiana starej wysłużonej lodówki na nową kompresorową ma sens i sprawdza się bardzo dobrze.
Koledzy mają już po kilka lat i są zadowoleni.
Przeczytaj relację z budowy kolegi Kaszuba.
On tam wszystko ładnie opisał.
Powinieneś pomysleć o panelu minimum 100W i aku 115 - 120 Ah.
Mozesz zrobić system włączania przetwornicy tylko wtedy gdy lodówka potrzebuje prądu czyli kiedy termostat da znać , że trzeba załączyć kompresor . Nie jest to trudne potrzeba dwa przekazniki i trochę swojej pracy .
Pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SZMUN 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: L3H3 offroad
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Lip 2018
Piwa: 1/7
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2018-08-06, 23:10   

Hehe... wiedziałem że zdania będą podzielone - nie pierwszy raz. Czekam na rozwój sytuacji bo stoję przed podobnym dylematem :bigok
_________________
VanLife - forma życia z wyboru
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pasza 
weteran

Twój sprzęt: ADRIA - Adriatik 360
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2017
Piwa: 21/2
Skąd: Trieste
Wysłany: 2018-08-06, 23:39   

stan1april napisał/a:
Zamiana starej wysłużonej lodówki na nową kompresorową ma sens i sprawdza się bardzo dobrze.
Koledzy mają już po kilka lat i są zadowoleni.
Przeczytaj relację z budowy kolegi Kaszuba.
On tam wszystko ładnie opisał.
Powinieneś pomysleć o panelu minimum 100W i aku 115 - 120 Ah.


on pisze o panelu 50w a Kaszub ma panel 270w jak nie więcej ? + drogi kontroler wielki aku itd., przepraszam ale jak ty sobie wyobrażasz zasilenie takiej lodówki w upale będąc w cieniu przez 4 dni z 100W panelem który ci da z ~15W przez powiedzmy 12 godzin w dzień i nawet jak piszesz stosując system startowania przetwornicy?

Wszystko zależy gdzie się stoi jak kameruje, ale w upale nie ma zmiłuj się każdy staje w cieniu widząc te 32 czy 40 stopni a nawet i więcej w cieniu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
stan1april 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Mercedes Sprinter 313 CDI
Dołączył: 23 Wrz 2012
Piwa: 5/2
Skąd: Wexford Ireland
Wysłany: 2018-08-07, 00:00   

Kazdy ma prawo sam decydować o rozwiązaniach dla siebie . Ja tylko podpowiadam .
Tutaj masz doskonale opisane co i jak zeby to wszystko działało .
https://www.camperteam.pl...pic.php?t=30594
I tak bez względu na ilośc komentarzy i rad sam wybierzesz najlepsze dla siebie rozwiązanie . :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pasza 
weteran

Twój sprzęt: ADRIA - Adriatik 360
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2017
Piwa: 21/2
Skąd: Trieste
Wysłany: 2018-08-07, 01:27   

stan1april napisał/a:
Kazdy ma prawo sam decydować o rozwiązaniach dla siebie . Ja tylko podpowiadam .
Tutaj masz doskonale opisane co i jak zeby to wszystko działało .
https://www.camperteam.pl...pic.php?t=30594
I tak bez względu na ilośc komentarzy i rad sam wybierzesz najlepsze dla siebie rozwiązanie . :spoko


Czytałem to i na pytanie me do Kaszuba co będzie jak postoisz w parę dni w cieniu wiedział co się stanie, teoretycznie to będzie działać nawet i na 100-200W panelu bo słońce zmienia pozycję i nie zawsze jest cień.
Ale jak stoimy pod drzewami na kepingach które widziałem to zaledwie kilka dni i kaput lodówka nie działa a inwerter się resetuje nie ma zmiłuj się tego nie przeskoczysz koniec kropka, jest sporo kempingów gdzie masz zacienienie takie że i 500-600W panel nie wyrobi tylko na lodówkę i straty inwertera.

Chyba że nie stoimy dłużej jak kilka dni , już o wiele lepiej to wypada zimą niż latem ale wtedy to i lodówka nie jest tak potrzebna bo w bagażniku będę miał te 5 czy 10 stopni a na drzewach brak liści i tym samym głębokiego cienia jeśli stanę na tym samym zalesionym kempingu.

Edit:
Jeśli stoimy w upalne dni co logiczne w cieniu to jeśli kable będą na tyle długie i dosięgną słońca to te 80W da więcej jak 500W na dachu https://www.camperteam.pl...p=731852#731852
Tylko pytanie po uj nam te 500w na dachu za tysiące + mppt, aku,invertery i inne pierdoły które się będą tylko psuć a im więcej tego tym większe prawdopodobieństwo że coś padnie i lodówka nie będzie działać wcale.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mischka 
Kombatant


Twój sprzęt: Dethleffs
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 27 Lut 2016
Piwa: 114/123
Skąd: Bawaria
Wysłany: 2018-08-07, 04:57   

pasza napisał/a:
Ale jak stoimy pod drzewami na kepingach
to jest prąd i wtedy panel w ogóle nie jest potrzebny a lodóweczka pracuje że aż miło. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.
_________________
W życiu piękne są tylko chwile...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2018-08-07, 07:49   

Dlatego wymyślono mało sprawne ale działające drogie lodówki 12v /230v /gaz i ostatecznie Lidla oraz Biedronkę.

Tak jak Świstak napisał : kompresorowa jest idealna gdy mamy "elektrownię i duży magazyn energii"
Per saldo taniej nie będzie a na pewno ciężej. Komfort kosztuje, choćby Prawko kat C i viatol.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SZMUN 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: L3H3 offroad
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Lip 2018
Piwa: 1/7
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2018-08-07, 09:30   

Wygląda na to że muszę zajrzeć do mojej absorbcyjnej i się z nią przeprosić. Chyba palnik mi nie pali :-/
_________________
VanLife - forma życia z wyboru
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
bert 
weteran


Twój sprzęt: Iveco 4010 (4x4) Iveco 9016 (4x4) STAR (4x4)
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Paź 2014
Piwa: 128/2
Skąd: ZDR
Wysłany: 2018-08-07, 09:35   Re: Lodówka na 230V, a przetwornica i solar?

Turok napisał/a:
Podobno nie ma głupich pytań, więc....
Sporo się naczytałem o zaletach lodówek kompresorowych, a że stara umiera...
Ceny są mocno zaporowe, więc pomyślałem, że może zwykła lodówka na 230V + przetwornica dadzą radę...

To co już (prawie) wiem:
- potrzebuję przetwornicy sinusoidalnej o mocy ok 1500W.
- mała lodówka bierze około 200W/24H, więc teoretycznie akumulator 80Ah powinien zasilić taką lodówkę przez 4 dni?

To czego nie wiem:)
- czy panel solarny o mocy 50W da radę doładowywać taki akumulator?
- czy (każdą) przetwornicę mogę podłączyć pod regulator solara?
- czy w trakcie jazdy można używać takiej zwykłej sklepowej lodówki, czy szlag ją trafi?

Z góry za wszelkie podpowiedzi:)


nie wiesz jeszcze jednego, że do prądu branego przez lodówkę musisz dodać prąd brany przez przetwornicę
_________________
Norbert J. Zbróg

świat w odsłonach różnych
https://jasawa.flog.pl/
Maraton wszystkich odcinków "Sąsiadów" nie jest tak wyniszczający dla mózgu jak to co się od...erdala w tym kraju. Karol Zbróg
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Turok 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Obecnie brak
Dołączył: 03 Wrz 2017
Piwa: 22/20
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-08-07, 17:05   Re: Lodówka na 230V, a przetwornica i solar?

bert napisał/a:


nie wiesz jeszcze jednego, że do prądu branego przez lodówkę musisz dodać prąd brany przez przetwornicę


To jak podłączę lodówkę 60W to będzie brało 5A (chyba) + ile dołoży przetwornica?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Turok 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Obecnie brak
Dołączył: 03 Wrz 2017
Piwa: 22/20
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-08-07, 17:14   

Bronek napisał/a:
Dlatego wymyślono mało sprawne ale działające drogie lodówki 12v /230v /gaz i ostatecznie Lidla oraz Biedronkę.

Tak jak Świstak napisał : kompresorowa jest idealna gdy mamy "elektrownię i duży magazyn energii"
Per saldo taniej nie będzie a na pewno ciężej. Komfort kosztuje, choćby Prawko kat C i viatol.


Porządnie zimne piwo jest warte każdej ceny:):) Szczególnie na wakacjach w upale:)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***